• Admin

TAYYİPİN KİLİSE SEVGİSİ VE HARABE HALİNDEKİ CAMİLERİMİZ !!!TAYYİP'İN TÜRK MİLLETİNİN PARASIYLA


TAMİR ETTİRDİĞİ KİLİSELER !BULGARİSTANDA OSMANLIDAN KALAN


CAMİLERİMİZİN HALİ


Pargalı İbrahim Paşa Camii ilgi bekliyor


Bulgaristan'ın Razgrad kentinde bulunan Pargalı İbrahim Paşa Camii ilgi bekliyor. UNESCO listesinde olmasına rağmen bürokratik engeller nedeniyle cami otuz yıldır kapalı durumda.

Kanuni Sultan Süleyman devrinin sadrazamı Pargalı Damat İbrahim Paşa tarafından bügünkü Bulgaristan'ın Razgrad kentinde yaptırdığı Pargalı İbrahim Paşa Camii'nin inşaatı 1530-1535 yılları arasında gerçekleşmiş.Pargalı İbrahim Paşa'nın idam edilmesinin ardından durdurulan inşaat, 1616'da Mahmut Paşa tarafından tamamlanmış ve ibadete açılmış. O devirden 20. yüzıla kadar da cami, ibadete açık kalmış.Cami, klasik Türk mimarisinin en özel örneklerinden biri olarak görülüyor. Orta kubbeli yapıya sahip olan caminin dış duvarlarında dört sıra pencere bulunmakta. Minaresindeyse lale motifleri mevcut. Minare aynı zamanda Balkanlar'daki taş oymacılığın en nadide örneklerinden biri.Bulgaristan Kültür Bakanlığı nezdinde bölge tarih müzesine bağlı cami, 30 yıldır ilgi bekliuyor. Cami 30 yıldır ibadete kapalı İçi dışından çok daha bakımsız olan cami, her şeye rağmen süslemeleri, ahşap işçiliği ve yazılarıyla eski görkemini yansıtmaya devam ediyor.📷Balkanlar'da görmeniz gereken 8 yerPargalı İbrahim Paşa Cami, UNESCO listesine alınmış olsa da bürokratik engeller aşılamaması nedeniyle bir türlü eski haline döndürülemiyor.


Bulgaristan'da camiler harabeye dönüyor


Bulgaristan Osmanlı mimarisinin seçkin örnekleri olan camiilere ev sahipliği yapıyor. Köstendil, Razgrad ve Şumnu; yüzyıllık mirası muhafaza eden kentlerin başında geliyor. Birçoğu; yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve kültür anıtı da sayılan camiler, Türkiye ile yapılan anlaşmalara rağmen, kaderlerine terk edilmiş durumda.


Bulgaristan'da 1500 cami bulunuyor. Kimi şu an müze ya da sanat merkezine dönüştürülen camiilerin birçoğu tamamen bakımsız ve terkedilmiş durumda. Ülkedeki, Osmanlı mimarisinin en nadide örneklerini saklayan Köstendil şehrindeki tarihi yapılar da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

http://www.dunyabulteni.net/haber/356882/bulgaristanda-camiler-harabeye-donuyor


BİR DE ERMENİSTAN DAKİ CAMİLERİN HALİNİ GÖSTERELİM DEDİK, FAKAT ERMENİLER

GÖK CAMİ HARİCİNDE ÜLKESİNDEKİ

TÜM CAMİLERİ YIKMIŞ !


Ermenistan'daki tek cami

Ermenistan’da 1765 yılında yapılan ve ayakta kalabilen tek cami olan Gök Cami, bugün az sayıda cemaate sahip.


https://www.yeniakit.com.tr/haber/ermenistandaki-tek-cami-64639.html44 görüntüleme0 yorum
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • whatsup
  • LinkedIn Social Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Vkontakte Social Icon

    Copyright turkundunyasi.com 2020© All rights reserved    Website by ML&MD  Digital Markets